דף הבית
מי אנחנו
חדשות
הקדמות חשובות
ללמוד מרבי נחמן
שעורים לשמיעה
ספרים
ספר אורחים
גמח פרסום
שאלות ותשובות
יצירת קשר
רבי נחמן מברסלב

רבי נחמן מברסלב

 

הכרות עם רבי נחמן מברסלב

 

בכפר קטן באוקראינה לפני כמאתיים שנה ישב איש מעולם אחר וצפה בנו. רבי נחמן מברסלב. מן המרחק העצום של זמן ומקום השקיפו עיניו גם עלינו, ראו טיבם של חלומותינו, ירדו לפשרם של משברינו והבינו את עומק מבוכותינו.

רבי נחמן מספר בכתביו על מחלת היאוש שורשיה ורפואתה הוא מדבר על תקוה ונחמה גדולה המצפות לכל איש יהיה מי שיהיה, גם אם עבר מה שעבר. במהלך חיינו אנו עוברים סדרות של מעברים ומצבים שונים ומאתגרים איתם אנו נדרשים להתמודד, וכולנו רוצים לעבור אותם כראוי, ולהצליח.

המסר העיקרי העולה מספריו ודעתו הקדושה של רבי נחמן מברסלב הוא: אל תתפתה למסקנות המציגות תמונה של מצב אבוד, זה לא אבוד עדיין ניתן לעשות משהו, ואם לא ניתן כעת לסדר את העניין עדיין זה לא נורא, החיים הם מצבים משתנים לפעמים קשה לפעמים קל, אל תתיאש אל תוותר המשך קדימה תתאמץ ואם לא תרפה , תצליח.

 

 

מי היה רבי נחמן? אם תשאלו חסיד ברסלב, הוא יאמר לכם שרבי נחמן הוא מקור הכוח והמנהיג הרוחני – הרבי שלו, הוא יאמר לכם זאת, למרות שרבי נחמן נפטר לפני כ-200 שנה.

רבי נחמן היה נינו של רבי ישראל הבעל-שם-טוב הקדוש זצ"ל. שיעוריו, משליו, סיפורי המעשיות המפורסמות שסיפר, שיחותיו ומשנתו מביעים חכמה עמוקה בתורה בדרך נפלאה ומיוחדת, המאירה לכל הנשמות המחפשות משמעות ואור בעולם הזה. יכולתו המיוחדת של רבי נחמן לקחת מושגים עמוקים מהתורה ולהפוך אותם לנגישים, מובנים ושווים לכל נפש, היא הסיבה שרבים נוהרים לחסידות ברסלב ודבקים ברבי נחמן כיום. רבי נחמן, כך יאמרו, הוא העוגן שלנו בים החיים הסוערים.

אישיותו של רבי נחמן, מהותו הפנימית, נותרה מסתורית. אפילו רבי נתן, תלמידו המובהק וממשיך דרכו, עליו אמר רבי נחמן שבלעדיו לא היה נותר עלה (גיליון) אחד מהחסידות, כתב שרבי נחמן נהג להסתיר את עצמו, ואף הוא, רבי נתן, כמו כל שאר התלמידים והמקורבים אליו, זכו להכיר מגדולתו של הרבי רק כטיפה הקטנה מתוך ים החכמה והאצילות של הרבי.

 

 

כיום, יהודים רבים מגלים את מורשתם ושורשיהם היהודיים בעזרתו של רבי נחמן, ספריו ותלמידיו. ואולי זו הייתה כוונת מילותיו של הרבי כשאמר: "ניצחתי ואנצח, גמרתי ואגמור, אני נהר המטהר מכל הכתמים, אני איש פלא נשמתי פלא גדול, חידוש כמוני לא היה מעולם".

 

עוד על רבי נחמן מברסלב www.google.co.il

 


”ציטוט מתוך הקדמות חשובות“